آموزش گیتار با رویکرد جذب مخاطب

آموزش گیتار امروزه یکی از پر مخاطب ترین نوع آموزش های موسیقی می باشد که در سطح کشور از رونق خاصی برخوردار است و ما هر روزه با تعداد بسیار کثیری از آگهی ها تبلیغاتی را مشاهده می نماییم که بر روی سطح جداره های شهری بر چسب شده اند و حکایت از تشکیل کلاس و یا آموزشگاه های جدیدی در رشته موسیقی گیتار را می کنند. هم چنین با هنر جویان زیادی نیز بر خورد می کنیم که کیف گیتار بر دوش دارند و به سوی آموزشگاه موسیقی و یا منزل استاد خود روانه هستند. در خصوص آموزش گیتار افراد زیادی مقاله های متعدد و کتاب های زیاد را به انتشار رسانده اند که از لحاظ ارزش علمی دارای اهمیت خاصی هستند یکی از این کتاب ها با نام Metal Guitar chop Shops در سال دو هزار و چهار ده به چاپ رسیده است. نام نویسنده این کتاب جو استامپ می باشد که با تلاش و پشت کاری که در این رشته داشت و تجربه های ارزشمندی که به دست آورده بود توانست این کتاب را در صد و چهار صفحه و به زبان انگلیسی به تحریر در آورد و در انتشارات برکلی به چاپ به رساند. برای ارزش بیشتر این کتاب می توان این را بیان کرد که وی یکی از اساتید دانشگاه برکلی می باشد که در آن جا تدریس موسیقی می کند و یکی از معروف ترین افرادی است که سریع نوازی گیتار شهره می باشد.

این گونه کتاب ها که نویسندگان آن ها آدم هایی هستند که دارای نام و نشانی برجسته در عرصه موسیقی می باشند که به آن ها ویرچوز و یا همان چیره دست می گویند هنر جویان را ترغیب می کنند که به سراغ آن ها بروند و در مراحل بالاتر برای آموزش گیتار و فرا گیری آن شتاب بیش تر داشته باشند.

امروزه برای آموزش گیتار و یا هر ساز دیگری که هنر جو به آن علاقه دارد راه های بسیار زیاد و متعددی در پیش روی افراد وجود دارد. برای مثال اگر فردی به هر دلیل از محیط بیرون از خانه دوری می کند و علاقه ای به حضور از جامعه ندارد برای وی این امکان وجود دارد که به وسیله آموزش آنلاین موسیقی به آموزش گیتار بپردازد و صرف کم ترین هزینه و کم ترین زمان از این امکان برخوردار شود که با استفاده از استاد های خوب و نامی که حاضر هستند به وسیله بار گذاری فایل های خود در وب سایت های اینترنتی و یا به صورت ویدئو کال با نرم افزار های متعددی که وجود دارند به هنر جوی خود آموزش گیتار را به شکل بهترین شیوه ارائه دهند. افرادی که نو پا هستند و هنوز در راستای آموزش گیتار به اندازه دیگر همکاران خود نامی نشده اند نیز سعی می کنند تا خود را به روز و آپدیت نگه بدارند تا با ارائه بهترین ها خود از این قافله دور نمانند و بتوانند سری در میان سر ها در بیاورند. بنا بر این می توانیم به این نتیجه برسیم که آموزش گیتار به شکل آنلاین یکی از بهترین روش هایی است که می شود به آن روی آورد زیرا در اتاق شخصی خود نشسته ای و با یکی از بهترین استاد ها در این زمینه می توانی گفت و گو کنید و آموزش مناسب و خوبی را فرا بگیرید.

آموزش گیتار با کتاب Metal Guitar chop Shops

همان طور که در اکثر کار های آموزشی دیگر موسیقیدان ها نیز دیده ایم در گام نخست از این کتاب هم مشاهده می کنیم که در خصوص آموزش انگشت گذاری در گام مینور سخن گفته است. مینور در موسیقی غربی به صورت مستمر به کر گرفته می شود و طنینی شبیه به آوای بلوز را دارا می باشد.

معمولا در ابتدای کار آموزش گیتار در بخش انگشت گذاری تقریبا برای هنر جویان نا مفهوم می باشد اگه خواسته باشید که با دست چپ عمل انگشت گذاری را انجام بدهید می بایست در ابتدا دست مورد نظر را به شکل کامل گشوده و بعد از آن کف دست را به سمت بالا می آوریم، انگشت شست در میان انگشت یک و دو گره می خورد و دست را به شکل مشت می سازیم.

نباید به دست فشار زیادی آورده شود و دست کاملا آزاد و نرم باشد این موضوع در تمام حالت ها باید انجام گردد یعنی هم در هنگامی که نت ها را می گیریم و هم چنین در زمانی که دست در حالت آزاد قرار دارد. با تمرین و تکرار های مستمر و انگشت گذاری بر روی تک، تک نت ها البته با تکیه بر دانستن و شناخت نت های مذکور مربوط به گام مینور می توان انگشت گذاری های درستی را انجام داد.

در بخش دوم از این کتاب در خصوص آموزش گیتار به سرعت گام در موسیقی پرداخته شده است. برای استفاده بیش تر از تمرین های گام گیتار در این مرحله، می بایست که از آن ها در رابطه با عناصر زمان بندی معرفی شده در مرحله تایمینگ استفاده کرد. این بدان معناست که باید از نت های چهارم، هشتم و شانزدهم استفاده کرد و به تدریج BPM را در مترونوم خود افزایش دهید (توصیه می کنم افزایش 5 BPM). این تمرینات را به عنوان الگو به جای یادداشت های خاص نگاه کنید.

گام های اجرایی به سادگی در مکانی قرار می گیرند که در تکرار یک الگوی گام بالا، پایین و یا خطی می آید. به اجرا در گام داده شده به شکل صریح فکر کنید، اما با انقطاع یا “رفع اشکال” آن ها جالب تر به نظر می رسند. شما هم چنین می توانید اجرا های طولانی تر و دقیق تری داشته باشید. این الگوی مخصوصاً برای گام های  3 نت در هر ردیف طراحی شده است زیرا معمولاً شامل بازی نت های به هم پیوسته (لگاتو) می شود. هنگامی که با ریتم مترونوم می نوازید و با ریتم او نظم گرفته اید هیچ دلیلی وجود ندارد که نتوانید گام مورد را نگیرید و سرعت خوبی را کسب نکنید.

در هر صورت ، وقتی می توانید تمرینات خود را انجام دهید، حتی یک تک‌نوازی، شما باید تلاش کنید که ترکیب های مختلفی را با هم ادغام کنید. توجه داشته باشید، تکرار های مبهم، سه‌گانه و مستقیم اجرا می شوند، زیرا همه این ها در راستای افزایش سرعت عمل شما در زمان بندی و انگشت گذاری کمک خواهند کرد.

در این بخش آموزش گیتار، به شکل کاملی به تمرینات گام گیتار که می توانست اثرات خوبی در جهت توسعه بیش تر در سرعت انگشت گذاری و زمان بندی شما داشته باشد پرداختیم.

این متد از مجموعه متدهای دانشگاه برکلی و انتشارات برکلی پرس می‌باشد. با این کتاب شما در هر سطحی که باشید می‌توانید مهارت و تسلط خود را بر روی گیتار افزایش دهید. با یادگیری لیک‌ها و تکنیک‌های متداول و تقویت حافظه انگشتها، افزایش سرعت، راهنماییهای نویسنده، جو استامپ بسیار کاربردی هستند.
پس از موفقیت‌آمیز این متد شما می‌توانید در سبکهای مالمستین، یولی رات، بلک مور، اندی مولا، نیکولاس پاگانینی نوازندگی کنید.

– دقت و سرعت انگشتها و پیکینگ خود را بالا ببرید با استفاده از گام‌های سرعتی، پیکینگ های ترکیبی، ترمولو، اوپن استرینگ و غیره
– مهارت خود را بر روی فرتبرد با استرینک کراسینگ و اسکیپینگ افزایش دهید.
– قدرت و تکنیک خود را با تمرینها و اتودهای اختصاصی افزایش دهید.
– با گامها و مودهایی که در نئو کلاسیک و متال اروپایی مانند الولین، فیرجین دامینانت، مینور هارموتیک و دیمینشد آشنا و استفاده بهینه از آن را فرا گیرید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *