آلبوم Division Bell گروه پینک فلوید یا “ناقوس جدایی” یکی از معروف ترین آلبوم های گروه موسیقی پینک فلوید است که از زمان انتشار تا به امروز ، هنوز جایگاهی والا بین تمامی آلبوم های ارائه شده در ژانر خود را دارد. این آلبوم Division Bell گروه پینک فلوید ، تقریبا به طور کل کار “دیوید گیلمور” ، یکی از نوابغ گیتار و ساخت و تنظیم ترانه در تمام اعصار است.
چگونه آلبوم Division Bell گروه پینک فلوید به وجود آمد؟
“ناقوس جدایی”

زمانی منتشر شد که “راجر واترز” یکی از اصلی ترین اعضای گروه از گروه جدا شده بود و دیوید گیلمور می خواست علیرغم نبودن این نابغه بزرگ ثابت کند که، گروه فقط واترز نیست و دیگرانی هم که در باند هستند ، به اندازه ی او نابغه اند.پس از مجادله های حقوقی ، رای دادگاه بر این شد که گیلمور، رایت و میسن می توانند گروه پینک فلوید را داشته باشند و اداره کنند. او می خواست ثابت کند که گروه پینک فلوید وابسته به شخص خاصی نیست و می تواند با اعضای دیگرش نیز، ابداعات نابغه گونه ی گروه را ادامه دهد.

ترانه های آلبوم Division Bell گروه پینک فلوید :
گیلمور این را می پسندید که ترانه ها موضوعی یگانه داشته باشند و فارغ از ترتیب بندی موضوعی او بتواند سوژه آلوم را از جهات مختلف، مورد بررسی و کنکاش قرار دهد. این در حالی بود که در سبک و سیاق راجر واترز ترانه ها به ترتیب موضوع از ابتدا تا انتها سوژه را پرورش می دادند. این نگاه و ساختار را به روشنی می توانیم در آلبوم نیمه تاریک ماه” ببینیم که در آن موسیقی های ابتدایی و پایانی وجود دارد و در آخرین تراک این آلبوم واترز به جمع بندی ترانه های آلبوم می پردازد. ولی باقی ترانه ها در وصف سوژه مورد نظر ، توسط واترز گردآوری شده اند. آلبوم Division Bell

گروه پینک فلوید هم چیزی متاثر از واترز شد. آنقدر سایه ی او حتی در نبودش بر گروه سنگینی می کرد که ناخودآگاه، روی آهنگ سازی و ترانه های گیلمور نیز تاثیر ی بی چون و چرا داشت.
ترانه های آلبوم Division Bell گروه پینک فلوید بیشتر در ارتباط با با ارتباط انسانی و بین فردی است. فکت هایی مثل خشم ، جدایی، تنها بودن انسان معاصر، ابراز عشق، ارتباطات بین افراد، کینه و تنفر از عوامل اصلی تشکیل دهنده ی آلبوم Division Bell گروه پینک فلوید هستند. این عوامل به صورت فردی تقریبا ً بی معناست و تنها در تقابل بین دو انسان خود را به رخ می کشد.

این سوژه ها به صورت منسجمی در آلبوم جا گرفته اند و گویی که مثل حلقه های زنجیر به هم وابسته اند و بسیار خوب پرورش داده شده اند. به همین علت آلبوم Division Bell گروه پینک فلوید یکی از شاهکارهای گروه پینک فلوید هستند.
سعی ما بر این است در دوره ی تخصصی آموزش و تشریح این آلبوم، در آکادمی نوازندگان را از دو حیث تئوری و عملی با این مطالب به صورت هر چه بیشتر آشنا کنیم.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *