روش یادگیری سلفژ با روش کدالی که از شناخته‌ترین روشهای برای آموزش سلفژ در دنیا می‌باشد کهبسیاریکنسرواتورمای برجسته دنیا از این متد برای آموزش سلفژ استفاده می‌کنند.

1    عنوان اصلی محتوا:    سلفژ و کاربرد آن در موسیقی

2-    کلمه کلیدی اصلی    سلفژ

3-    کلمه کلیدی مرتبط    موسیقی، صدا سازی، آموزش

4-    خلاصه محتوا (50 تا 70 کلمه)    سلفژ یکی از اصلی ترین و پایه ای ترین بخش آموزش موسیقی می باشد که کتاب سیصد و سی و سه تمرین در نگرش آواز نیز به آن پرداخته و فرد دوستدار به موسیقی می بایست در ابتدای آموزش خود دوره سلفژ را بگذراند و سپس به مراحل بعدی آموزش موسیقی ورود نماید. سلفژ و یا همان نت خوانی اساس و بنیان موسیقی چه غربی و چه اساسی است.

مبانی نظری سلفژ بر پایه کتاب سیصد و سی و سه تمرین در نگرش آواز

سلفژ از کلیدی ترین مسائل پایه موسیقی در ایران و جهان می باشد هم چنین در میان اساتید بزرگ موسیقی در تمام دنیا در این باره سخن گفته شده است در این بین یکی از اساتید نامی موسیقی در به نام زالاتان کودالی کتابی در این باره نوشته است به نام سیصد و سی و سه تمرین در نگرش آواز که یکی از کتاب هایی است که در سطح جهانی فروش بسیاری کرده است و دوست داران آموزش سلفژ در جهت ارتقای دانش موسیقی خود آن را خریده و از آن استفاده می کنند. این کتاب توسط انتشارات بوسی و هاوکز در چهل و هشت صفحه و به تاریخ هزار و نه صد و پنجاه و هفت در سطح جهانی با محتوای آموزش بهتر سلفژ به انتشار رسیده است.

در این کتاب در خصوص سلفژ چنین تشریح هایی آمده است که در ادامه به آن اشاره خواهیم کرد؛ دو صدایی که استفاده می شوند دو و ره هستند. آن ها بر روی بند شعر قرار می گیرند. فاصله بین این نت ها تنها فقط یک لحن است. یک چنگ برابر با یک ضرب است، در حالی که یک ضرب برابر با سوکت است و استراحت نامیده می شود. دولا چنگ، یا برابر با یک ضرب، و یک چنگ  نیز برابر با یک ضرب، برابر استراحت نیم ضرب است.

سلفژ که همان طور که همگی می دانیم نام درست تر آن سرایش است در واقع شیوه ای در آواز می باشد که طی دوره آن خواننده اسم هر نت را در خصوص نت موزیکال آن می خواند نت های موزیکال که مشمول هفت نت هستند و در شرایط های زیر و بم در هر بخش ادا می شوند.

سلفژ ادای مرتب و با نظم چند مورد از نت ها به شکل درست است که می بایست در این بین باید به زمان بندی ها هم مشرف بود و بیان نت ها نیز در مکان خویش و هم با زمان دقیق خویش مد نظر است، سکون ها نهم که در موزیک خیلی مهم هستند و در جوار نت ها هر کدام معنا و زمان معین خود را دارند، در سلفژ هم به درستی انجام می گردد.

در سلفژ یاد می آموزیم که چطور نت ها را از جهت صدا و از نظر زمان با حنجره به وجود آوریم.

مشروحی در خصوص آموزش سلفژ در کتاب

چهار لا چنگ برابر است با یک ضرب، یک ضرب برابر با یک چهارم ضرب می باشد یعنی حداقل دو برابر ضرب. اثر ها زمان استفاده شده (دولا چنگ در هر خط) و (سه لا چنگ در هر خط) در هنگام حرکت دادن دست، این عمل را دنبال می کند. و این تمرین ها دو روی خط دوم قرار داده شده است. دو ممکن است در هر خط یا هر مکان تنظیم شود، این مسئله به راحتی امکان پذیر است. از دو صدا لا و سل که در زیر دو قرار دارند استفاده می شود: فاصله های بین نت ها یک سوم جزئی است و به دنبال آن لحنی به وجود می آید. فاصله ها بین نت های چهارم و به دنبال آن لحن است.

 دو اکنون در فضای اول قرار دارد. برخی از تمرینات در لا، برخی در دو و برخی دیگر نیز از ره شروع می شوند. گاهی اوقات مساوی است با چهار ضربه قلاب در هر نوار الگوی انجام. بعد از چهار خط، یک نشان سکوت وجود دارد که در یک نوار زمان نشان داده شده است، این را باید کاملا رعایت کرد. در این تمرین ها در ابتدا سه نت های گام ماژور نمایش داده می شود، و قابل معرفی است در فاصله ها بین نت ها هستند یک لحن که دنبال می شوند به وسیله یک نت دیگر.

اولین فاصله، جایی است که نت نمایش داده می شود در اولین مکان که افزایش داده می شود به وسیله لحن نیمه به وسیله گام ماژور، و آن ماژور سوم نامیده می شود؛ دومین نیز یک مینور سوم است. فاصله ها بسیار نام برده شده هستند به خاطر این که در سابق بزرگ تر هستند از دومی. این تمرین ها در سلفژ بسیار مهم و قابل اهمیت هستند که روزانه می بایست وقت زیادی صرف تمرین برای آن ها کرد.

از سل به ره هست فاصله ای که یک پنجاهم می گویند. از سل به دو نیز یک چهلم است. تفاوت بین این ها فاصله های مشترکی است که باید مراقب نت ها بود پس آن ها ممکن است به راحتی شناخته شوند از صدا و دید. در نوار آخر مکثی نشان داده می شود. نت پایانی باید اجرا شود در بالا تر از دو ضرب به طور معمول مجاز به حداقل برسد. مدت زمان واقعی مکث توسط مجری تعیین می شود. به عنوان یک راهنما قوی ممکن است اغلب به اثبات برسد که دو برابر بیشتر از مدت زمان معمول باشد – اما هیچ قاعده ای در این زمینه وجود ندارد. صد و بیست تمرین متناوب بین دو تا دو چهارم وجود دارد همانند چیزی که در موسیقی امروزه ما جریان دارد. مقدار و اندازه چنگ می بایست که در کل آن ثابت باشد این نیز نمونه ای دیگر از تمرین صدا سازی در سلفژ می باشد که باید تمرین های بسیاری در این خصوص نیز انجام داده شود تا به درون مایه اصلی آن و تاثیر بسیاری که در آینده بر روی حنجره و صدای تمرین کننده خواهد گذاشت به نحوه عالی پی برد. در پایان، همه نت های ساخته شده در همان گروه چهار نت باید تجدید نظر شوند. در همان زمان، کار تکمیلی باید توسط استاد با استفاده از همان ماده ابداع شود. پنتاتونیک یا همان پنج نت هایی که تمرینات قبلی در آن انجام شده است، اکنون معرفی شده است. این مقیاس اساسی موسیقی عامیانه است و چهره های برجسته موسیقی است. دو یک نیمه لحنی است که بالا قرار گرفته و نماد سادگی معرفی شده است. این ها همگی نمادی از سلفژ و کاربرد پر اهمیت آن ها در دنیای وسیع موسیقی می باشد. با افزودن لا به گروه مورد استفاده در تمرین های قبلی، تمرین های زیر برای قرار گرفتن در محدوده اکتاو انجام خواهد گرفت، در این حالت دور ترین نقطه لا و لا است.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *